نکات پوست و مو

تزریق فیلر (ژل و چربی)

ژل ها و چربی‌ تزریقی از جمله فیلرهای پوستی می‌باشند. در تزریق چربی ماده تزریق شده از نوع بافت خود بدن فرد می‌باشد ولی ژل ماده‌ای مصنوعی است.

در مناطقی از صورت که شروع به از دست دادن کلاژن و چربی می‌کند، تغییراتی ایجاد می‌شود و موجب می‌شود پوست حالت اولیه خود را به مرور از دست بدهد. امروزه تعداد بیمارانی که از روش‌های تزریق ژل و چربی برای صاف کردن چین و چروک‌های صورت، برجسته سازی گونه‌ها و حجیم کردن قسمتی از بدن بدون ایجاد جراحت یا بدون عمل جراحی استفاده می‌کنند، در حال افزایش است.

تزریق چربی فقط یک درمان ساده جایگزین برای تزریق ژل با نتایج دائمی نیست؛ در حقیقت هر یک از این روش‌ها دارای مزایای خاص خود می‌باشد و این شرایط به معنی این است که هر یک از آن‌ها با توجه به اهداف درمان بیمار ممکن است در شرایط خاص نسبت به روش دیگر از برتری برخوردار باشد.

تزریق ژل می‌تواند در پر کردن خطوط ظاهرشده از اخم و خطوط ریز و هم‌چنین فرم‌ دهی چهره استفاده شود. معمولا خطوط اخم شامل خطوط بینی و خط لبخند می‌باشد. خطوط ریز لب و چین‌ و چروک دور چشم و گوشه چشم (پنجه‌ کلاغی) مثالی برای خطوط ریز می‌باشد. با گونه گذاری و حجیم کردن لب می‌توان چین و چروک‌ها و فرم صورت را تغییر داد که این کار معمولآ با تزریق ژل انجام می‌شود. دوام و ماندگاری ژل کوتاه‌تر است و فرد می‌بایست هر چند ماه یک بار تزریق را تمدید نماید.

یکی از عوارض تزریق ژل تغییر فرم و حرکت آن است. امکان ایجاد عفونت در ژل‌های مصنوعی و پروتزها بسیار بیش‌تر از چربی است. پرکننده استانداردی که به لحاظ علمی در دنیا ثابت شده، ژل است. جنس ژل‌ها شبیه ترکیبات بدن است و اگر در تزریق آن‌ها از برندهای با کیفیت استفاده شود خود را با بدن انطباق می‌دهند و هیچ حساسیتی ایجاد نمی‌کنند.

پرتر بودن وحجم دارتر بودن صورت باعث جوان‌تر شدن آن می‌شود. بنابراین تزریق چربی ازسال‌ها بیش مورد توجه بوده است با پیشرفت‌هایی که امروز در نحوه برداشتن چربی و نحوه تزریق آن به‌وجود آمده، تزریق چربی یکی از موثر‌ترین، طبیعی‌ترین و بی‌خطر‌ترین روش‌های جوان‌سازی و حجیم‌تر کردن نواحی مختلف بدن ازجمله صورت، پشت دست، گودی زیرچشم، باسن، سینه، ساق پا و مچ دست‌ها می‌باشد. چربی دوام و ماندگاری بیشتری دارد. تزریق چربی یک فرآیند جراحی بوده و نیاز به دانش پزشکی دارد و می‌بایست فقط توسط پزشک جراح انجام شود.

چربی علاوه بر پر کردن و حجم دادن می‌تواند فواید درمانی هم داشته باشد زیرا حاوی بافت‌های بنیادی بوده و تولید کلاژن را افزایش داده و در جوان‌سازی پوست می‌تواند بسیار موثرتر باشد.

نظر پزشک در مورد تزریق چربی

با این حال برخی از پزشکان با تزریق چربی مخالفند. آن‌ها معتقدند که فیزیولوژی انسان به گونه‌ایی است که چربی هر قسمت از بدن برای همان قسمت طراحی شده است. به عنوان مثال اینکه از چربی شکم برای پر کردن صورت استفاده شود به لحاظ پزشکی نادرست و غیرمنطقی است مگر اینکه واقعاً چاره‌ایی نداشته باشیم زیرا احتمال ایجاد التهاب و حمله عصبی به آن نقطه وجود دارد. متخصصان زیبایی تأکید دارند که تک تک سلول‌های بدن کد‌گذاری شده و جای آن‌ها در بدن مشخص است. با انجام عمل تزریق چربی ممکن است منطقه پر شده به یک باره یا به مرور زمان خالی شده و مشکل عدم قرینگی به وجود آید یا حتی ممکن است گوشت اضافه در منطقه تزریق تولید شود و یا گودی‌های بدی در محل برداشت چربی ایجاد شود.

تزریق ژل یا چربی روش درمانی مفیدی است که باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا نتیجه درستی از آن حاصل شود. در برخی موارد این روش توسط افرادی به کار گرفته می‌شود که مهارت و تخصصی در انجام آن ندارند که موجب بدبینی مردم می‌شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *